historie "Americké knihovny"

Velkolepý zrod, ale i pád a vzkříšení. To je dlouhá cesta "Americké knihovny", která trvá již přes 120 let.

S nápadem tvořit knihovny z různě velkých prosklených skříněk přišla továrna The Wernice Co. ve státě Michigan. Skládáním jednotlivých prvků bylo možné vytvářet různé sestavy. Na tomto principu je založena i současná výroba.

Tento skvělý nápad zaujal amerického obchodníka Henryho C. Yeisera natolik, že celou továrnu koupil a připojil ji ke své výrobně nábytku. Vznikla tak kolébka Amerických knihoven The Globe Wernicke Co. 

V roce 1892 nechal tento muž unikátní design "Americká knihovna" patentovat.

Knihovny měly veliký ohlas nejenom v rodné Americe. Firma The Globe Wernicke dovážela své knihovny i do Evropy - Belgie a Rakouska.

Vysoký zájem o tyto knihovny dal podmět k výrobě v podobném stylu i dalším výrobcům v mnoha zemích, včetně Finska. Tam začal Billnäs Bruck Aktiegloag s výrobou ve stejném stylu v roce 1909. Tato továrna vyráběla nábytek v Americkém stylu až do konce šedesátých let. Pak přišel pád a vlastní továrna byla uzavřena v roce 1970.

Tradici "Americké knihovny" opět oživila Finská firma Boknäs Furniture Ltd. v roce 1991. Knihovny jsou vyráběny s citem pro tradici ale i s moderním krokem. I přesto jsou nové knihovny firmy Boknäs kompatibilní s původními knihovnami. 

V této výrobně byla vytvořena i nová řada skládaných knihoven a to pod názvem Villinki, o nichž si můžete také na těchto stránkách přečíst.